"Caci vorba voastra suna ca plins la cununie/ Ca cobea ce ingina un cint de veselie/ Ca risul la mormint" (Eminescu, "Junii corupti").
Am sperat ca politica facuta de fostii nomenclaturisti, carora li s-au opus fara succes figuri ale demnitatii interbelice precum Corneliu Coposu, Ion Ratiu sau regele Mihai, va lua sfirsit macar dupa douazeci de ani. Am crezut poate ca naravurile sufocantei noastre tranzitii vor fi contestate de suflul proaspat al unor oameni carora, prin definitie, le pasa de viitor. Insasi conceptul "generatiei asteptate" - lansat de ziarul Cotidianul cu ceva vreme in urma - parea sa sugereze ca tineretea reprezinta garantul innoirii politichiei romanesti.
Publicitate
Ca nu este asa aflam zilnic din presa neaservita. La Ministerul Educatie si la Ministerul Justitiei, doi junimisti completeaza antologia incompetentelor liberale. Zsolt Nagy telecomunica la Parchet. Responsabila cu Justitia, incruntarea toanta a dlui Chiuariu zideste monumente de ilaritate penala. La polul veseliei regizate, Lavinia Sandru presara pe hectare intregi fraze topaite si proaste maniere. Socialistul bucurestean Victor Ponta impartaseste soarta nefericita a parlamentarilor navetisti si accepta cazarea sur place din fondul de indulgente al bugetului public. Istoricul Adrian Cioroianu confunda ironia de bilci cu exercitiul diplomatic pentru ca finul premierului si prezidentul grosier al Camerei inferioare a Parlamentului, dl Bogdan Olteanu, sa se trezeasca vorbind despre deontologia ambasadorului SUA, pe care, folosind standardele moralitatii valahe, il acuza pe deasupra de coruptie... Reverii infantile, capricii demodate sau oportunismul combustiei de lichea ii fac pe alti nevrednici sa viseze la postura de sef al statului, demiurg al unui nou partid sau macar reprezentant al natiunii in capitala UE.
Insolenta lui Olteanu face insa o figura aparte. Vechiul prieten al Uniunii Sovietice, Ion Iliescu, s-a solidarizat rapid cu seful Camerei Deputatilor, condamnind drept "inadmisibile" ingerintele reprezentantului administratiei americane. Doi limbuti obraznici si-au dat mina pentru a condamna imperialismul marcii Washington D.C. Intelegem asadar ca diferentele de doctrina, de virsta si de educatie se anuleaza acolo unde consensul imposturii e prestabilit.
Foarte, foarte bun articolul. Cit despre insolenta ( chiar nesimtire i se poate spune), m-a last cu gura cascat afirmatia lui Iliescu ca ambasadorii sovietici nu aveau astfel de interventii. E chiar culmea tupeului, ca de obicei, de altfel.
...Elena Udrea si lista ar putea continua.Reactia lui Olteanu a fost de-a dreptul grobiana si, ca atare, impardonabila.Cu toate acestea, o replica inteligenta data ambasadorului american n-ar fi fost inoportuna. Precizez ca ea nu trebuie inteleasa ca batosenie nationala ( "vocea patriotului nationale")ci ca o simpla reactie de demnitate minimala, a unei tari care pana una alta mai este inca in Europa.E adevarat ca aici se mai iveste o problema: cine ar avea suficienta autoritate morala sa o faca?Personal, nu vad pe nimeni. Revenind la articol, ma lovesc de un stereotip frecvent: tot ce este american este bun, si pe cale de cosecinta, orice critica este neavenita. Este totusi un complex de tip colonial caruia nici acest articol nu i se sustrage. Din pacate.
Partidele sunt sisteme inchise (in primul rand, din cauza votului pe liste). Nu sunt acceptati decat nepoti, verii, finii sau lingaii si oportunistii fara personalitate. Indiferent de varsta. De se acceptam in partid oameni de valoare atat timp cat lista trece si cu umpluturi de-ale noastre, din clan? Politicile de resurse umane ale partidelor este identica cu cea a institutiilor publice si este cu 20 de ani in urma fata de cea a sistemului economic privat. Noi si ei traim in lumi paralele. Din 96 (primele alegeri la care am avut drept de vot) pana acum am participat la toate alegerile (mai putin referendum-ul din 2003) dar, fara un vot uninominal, nu voi mai vota de-acum incolo. PD-ul, daca va va boicota referendum-ul pentru votul uninominal (asa cum face - la fel ca si toate celelalte partide) si implicit votul uninominal, va pierde multi votanti. Din 96 pana acum n-am lipsit de la nicio consultare populara (exceptie: referendum-ul din 2003) dar, fara vot uninominal real (sistemul francez), nu voi mai vota de-acum incolo. Pedistii sa nu aiba impresia ca scapa cu 45% cu vot pe liste (nici macar Basescu nu-i scapa - fiindca nici el nu va scapa).
Excelent recursul la Eminescu si foarte pertinenta demonstratia privind contemporaneitatea operei politice a poetului, fie aceasta in proza sau poezie. Vorba poetului: "La aceste academii de stiinti a zanei Vineri/ Tot mai des se perindeaza si din tineri in mai tineri" Bomboana de pe coliva o pune "vesnic tanar si fericele" Ion Iliescu, care are tupeul de a ne spune ca ambasadorii sovietici nu au facut afirmatii de natura a influenta independenta si suveranitatea, bla, bla, bla... Nu, domnule, aia nu vorbeau, aia bateau cu pumnul in masa sau scoteau pistolul.
Bleen24, ai zis f. bine, nu are sens sa repet si eu. Nu intra oricine in partide, trebe relatii. Oricum, sunt promovati tineri dupa chipul si asemanarea batrinilor lupi.
Hodoronc, treonc, fleosc. Cam asa se reduce articolul, cam asta este valoarea. O tarzie tusa pe comentariile indignate a altora, in special la (I)RTv.
Ce este mai trist, este faptul ca politrucii ziarului Cotidianul, adeptii dictaturii basesciene, cheama numele lui Coposu, Ratiu sau a regelui Mihai in sprijinul campaniei lor - pupinbaseala generala. Oribil. Coposu si Ratiu, intaistatatorii PNT-CD, partidul distrus de Basescu sunt chemati sa slugareasca gloriei ipochimenului ! Pervers. Ramasitele PNT-CD sunt atacate permanent de slugoii basescieni iar presa aservita lui Basescu cheama memoria gloriosilor inaintasi in slujba calaului. Dezgustator.
este evident, dupa nenumarate sustineri reciproce ca pnl si gruparea iliescu merg impreuna.pnl ajuns pe mana baietilor de pravalie ai lui tariceanu se aliaza cu cea mai retrograda grupare din parlament pt a se mentine la putere.sa speram ca electoratul va arunca la cosul de gunoi al istoriei pe acesti vanzatori de neam.
bai astia care va aratati indignati de ce au spus cei doi,sa se cace americanii in gura voastra,poate asa veti fi multumiti.si sa o mai sugeti la marele licurici impreuna cu idiotul vostru basinescu
Ptr.eu-xxm-Excelent limbaj stimate dom profesor ,educat la scoala DVD Vangelie,ideile reiesite din limbajul folosit va face cinste dvs.precum si mentorilor din PSD,PNL,PC,PRM.Sant sigur ca stiti ca Ion Iliescu este un vechi comunist kgb-ist prieten al rusilor,iar dl.Bogdan Olteanu a crescut cu povestile bunicutei sale dragi Ghizela Vass ,care ii povestea ca nu exista Mos Craciun ci Mos Gerila .In iernile cand bietii romani alergau dupa aripi si picioare de pui,la o masa plina de friptane si icre negre stropite cu votca ruseasca si sampanie,bunicuta ii povestea lui Bogdan Olteanu povestea lui Mos Gerila.Iubitul bunicutei,Mos Gerila vine dintr-o tara minunata ,cu oameni harnici si docili numiti stahanovisti condusi de parintele popoarelor, marele Stalin.Locul de bastina al lui Mos Gerila este Siberia,un loc minunat plin de zapada.Tot acolo ii povestea bunica erau dusi si cei cu gargauni in cap care visau o lume libera si fara corupti ca si cei care criticau guvernul sau pe cei 322.Bogdan asculta vrajit ,iar astazi...a ramas fara creier.
Sigur ca partidele sunt sisteme inchise pentru valori , oameni de principii alese si caracter, altfel cum ar mai putea fi promovate nepotismele, clientelismul, slugarnicia ? Trepadusii ar fi marginalizati si fara trepadusi cum si-ar mai promova incompetentii lideri afacerile cu bugetul si hotiile? Ce ar mai reprezenta Crin, Orban, Olteanu, tariceanu, Gioana, vanghelie, Votcaroiu, Nicolicea,Ponta ,vasilica karateka, Funar alaturi de o majoritate de specialisti si oameni de caracter ca Puscas,Dancu, Ionutz Popescu,Hurezeanu, Sever Voinescu, Ghinea, Catalin Avramescu,Cristi Preda.... multi altii cunoscuti si multi altii necunoscuti dar tot ca ei? Nimic , ar pune in relief prostia, incompetenta,amoralitatea, ideotenia , marsavia crinilor, poantelor, caltabosarilor si neispravitilor de trepadusi politruci care n-au realizat nimic in profesia lor de baza insa s-au imbogatit furand bugetul statului prin functii dobandite cu datul din gura pe langa licuricii partidelor. Smocotind la proharbul licuricilor de partid , au impresia ca toti smotocesc ca ei la prohaburi. Umbla cu "licuriciul" in gura si cu botul la proharbul lui patriciu si felix extrapoland-si obiceiurile asupra celorlalti. Tarfe de strada ,cracite pe balustrada!
Ascutit, la obiect, punctul pe I!Bravo! Nu mai e nimic de spus, cine are urechi de auzit a auzit, cine are creier sa inteleaga a inteles!cit despre cei care fac spume la gura (mereu aceiasi, ce trist) in timp ce comenteaza pe aici, un singur comentariu, citat din Eminescu mai sus "Vorba voastra suna...ca risul la mormint!" Nu va faceti griji, chiar daca mai dureaza "un picut", curvele politice vor pieri pe limba lor!
Ce naste din lup n-o sa manance iarba decat daca-l doare burta.Acum fiind pe cai mari n-au nicio problema. Aratati-mi macar o tanara speranta care indeplineasca criteriile minime ale unui ce ar putea sa ne reprezinte onorabil si sunt dispus sa-mi pun streangul de gat.Toti tinerii "politicieni" s-au luat la intrecere in a face idiotenii ca parca sunt la un concurs de prosti
evident,cand autorul aminteste de "presa neaservita" nu se refera si la Cotidianu.Interesanta caracterizare facuta de autor (si relativ corecta) diferitilor "actori" pe scena politica nedumerirea mea consta in faptul ca nici un PD-ist nu apare in articol ceea ce ma face sa cred ca PD-ii or fi usa de biserica !
@Cepeca (6)
Iar vorbesti fara sa ai nimic de zis. As vrea sa ne spui franc care e pozitia ta in legatura cu modificarile Codului Penal, propuse, sustinute si aprobate de majoritatea PNL-PSD-PC?
17 | Kor
Hai sa-ti spun io:
1. Modificarile cu pricina, moi dorogoi tovarisci, au fost modificate in UNANIMITATE. Sa-ti repet pana-ti intra bine in cap? In UNANIMITATE! Citeste presa, omule! Uite, de pilda, oficiosul presedintiei, Romania libera: http://www.romanialibera.ro/a109765/deputatii-au-v otat-in-unanimitate-codul-de-procedura-penala.html . sau http://www.socio.ro/Stiri-diverse/Deputatii-au-vot at-in-unanimitate-Codul-de-Procedura-Penala.html. Sau http://www.hotnews.ro/articol_88009-Deputatii-au-v otat-in-unanimitate-Codul-de-Procedura-Penala.htm. Stii ce e aia UNANIMITATE? Sa-ti spun tot io: cand PD si PLD voteaza la fel cu dusmanii poporului.
2. Chiuariu a cerut presedintelui sa NU promulge legile cu pricina. Asta o gasesti tot pe Internet.
1 | chris123-(18-11-2007 22:16)
"ambasadorii sovietici nu aveau astfel de interventii" O precizare: aveau interventii, evident, dar nu publice... Ei, acum cum e cu insolenta, cu tupeul?
Cum sa nu-l apere fostul comunist pe Olteanu care sub indrumarea patronului sau,D.Patriciu,a devenit antiamerican si filorus.In plus cred ca si-a adus aminte de ce-l invata bunicuta Gizela Vass despre imperialismul american si corupt!
senzational articol: scurt ca o postare pe forum, cuprinzator ca un tratat.
ion popa, goarna petroliberala ce esti:
comisia juridica a cam. dep a adoptat ordonanta guvernului, adica aia initiata de chiauriu, care a strigat apoi ca cere presedintelui sa nu o promulge.
apoi, in plen, s-a bifat pe lege, din stenograma se observa ca nu au existat dezbateri, nu a fost dezbatere si vot.
da, ai dreptate, in comisie au fost si 2 pedisti care au votat ca prostii si la votul uninomunal cei 2 paceauri nu o sa mai intre in parlament.
Mihail Neamtu:
"...Dl Bogdan Olteanu, sa se trezeasca vorbind despre deontologia ambasadorului SUA, pe care, folosind standardele moralitatii valahe, il acuza pe deasupra de coruptie..."
O fi vorba de "standarde" dar de alea ale...justitiei noastre mai Tache - fiindca daca'i vorba de cele morale, alea's cam la fel in toata lumea (si'n Romania si'n SUA!). Capisci?! Ca parca mi te dadeai de mare specialist anti-Badilita! Care Badilita te'ar fi halit aici cu tot cu fulgi!Asa cum a facut de altfel si sussemnatul...
Ce noroc ai ca trebuie sa trag acu un pui de somn - ca altfel, daca tot asa o fi scris si restul acestui articol "impartial", atunci e...vai de scafarlia matale!
Da! tot asa e scris si restul acestui impartial articol gelsorist (dupe cum banuiam mai jos, de mi'a trecut si somnul):
1."Insolenta lui Olteanu face insa o figura aparte..."
Insolenta nu'i a lui Olteanu ci a basinosului de american care dupa ce ca si'a permis inca din 1990 sa ni se cace'n strachina de cate ori l'a apucat, acum (SE FACE CA) uita ca justitia din tara sa a dat liber cetatenilor sai la uciderea romanilor dupe strazile Bucurestiului! Ai auzit bai inconstientule!? Cu mataluta vorbesc d-le Neamtule!
2. "Vechiul prieten al Uniunii Sovietice, Ion Iliescu, s-a solidarizat rapid cu seful Camerei Deputatilor..."
Nu e un argumenat de continut - ci unul doar de pura forma - ai auzit si matale de termenii astia, sper! Adica: a! uite ca si tu fumezi Kent precum criminalul ala...
3. "Doi limbuti obraznici si-au dat mina pentru a condamna imperialismul marcii Washington D.C..."
Iarasi, limbutul obraznic e tocmai bosorogul asta de Taubman al matale!
4. "Intelegem asadar ca diferentele de doctrina, de virsta si de educatie se anuleaza acolo unde consensul imposturii e prestabilit..."
Ei, acuma dupe ce ti'ai ouat aici premisele (false) ce ti'au convenit, iti vine usor sa zburzi en-gros pe...aratura: orice consens cu un Iliescu nu poate fi decat in fals?! Adica: un Iliescu, oricat ar fi el de criminal nu poate sa mai spuie nici un adevar?! Mai cu seama cand vizeaza idioteniile papagalilor vostri...?!
Hai?!
melus, dar bag de seama ca te isterizezi mult prea mult.....
melus, daca ar fi dupa mine, iliescu ar trebui sa fie eliminat din viata publica din romania...si chiar de ar vesti sfirsitul lumii, si tot nu l-as crede.
melus, iliescu NU MAI POATE FI CREZUT, ORICE AR SPUNE.
Ciudat,toti cei ce nu sunt cu pedeii si peledeii sunt luati in tarbaca de niste indivizi ce nu mai au saliva de atata pupat dosuri.Acum pupa dosul americanilor,dupa cum "ieri "pupau dosurile rusesti iar "alataieri" pe cele turcesti.Adevarat moravuri valahe domule ziarist(dar cu alea moldovenesti cum stam?).Totusi as vrea sa stiu cum procedeaza un ambasador intr-o tara in care nu si-ar permite sa-si dea cu parerea despre chestii care il intereseraza dar nu il privesc.Apropos,mai tineti minte ce reactie au avut italienii cand niste ambasadori s-au apucat sa scrie scrisori critice la adresa guvenului italian?Nu stiu daca au existat reactii negative, dar ma indoiesc ca ziaristii i-ar fi acuzat pe politicienii italieni ca ar fi obraznici cu Unchiul Sam!Va pricepeti vad domnule ziarist la "limbutie obraznica"ca doar din asta traiti...
@zouky_zee ($26) - daca nu vrei defel sa faci diferenta intre indignare si isterizare, ea (diferenta zic) totusi sa stii ca exista.
La fel si cu Iliescu...
Aici trebuie doar sa argumentam, nu?
Necum sa infieram - apropo de stalinism...
" ... aflam zilnic din presa neaservita." Hahaha! Cotidianul, presa neaservita?! Ce tupeu! Olteanu ala e cam palid de invidie. "Insolenta" lui, langa tupeul vostru, chiar n-o vad.
In acest caz pozitia lui I.Iliescu este constanta . In schimb nepotul/finul Olteanu exulta cand ambasadorul american critica PSD-ul . Asta inseamna "verticalitate" . Asi , inseamna "integrare in sistem (ticalosit?)" . "Tineretea" - innoirea clasei politice ? Sa fim seriosi , din moment ce "tinerii" sunt selectionati pentru a nu contrasata cu "seniorii" sau , caz si mai fericit , sunt nasi , fini etc .
Da, da, asa e, mi-a marturisit-o nea Nelu (Iliescu)."Hadriene, mi-a zis Olteanu e baiat bun, e de-al nostru, de aia nici nu m-am suparat cind l-a inlocuit pe Adrian (Nastase).Poti conta pe el suta la suta.De altfel de va veni in PSD,are un post de vice asigurat." Eu personal il gasesc cam trufas dar deh, ale tineretii valuri.Este cert un cadru de nadejde. Nu face surprize, vorbeste cum i se cere,e un politician desavirsit.De altfel este evident ca Romania nu apartine structurii nordatlantice sau UE.Romania trebuie sa fie un stat socialist cu fata umana, un stat al muncitorilor si taranilor.Traiasca axa Bucuresti-Moscova-Kiew,traiasca unitatea de nezdruncinat a poporului impotriva imperialismului american.Romani votati Pe CUR, votati Porcul.Votati poetul Nationale.
Cat aplomb! Cata majestate!
Daca matale folosesti expresiile "limbuti obraznici", "consensul imposturii", "alti nevrednici.." inseamna ca trebuie neaparat sa te iau de reper caci numai un om convins de superioritatea lui poate sa emita asemenea judecati de valoare. Probabil ca si stai pe un jiltz p'acolo prin redactie si arati cu vreun sceptru catre cine binemerita de la patrie (atat timp cat e din PD sau PLD banuiesc).
Dar parca pana sa te iau in serios imi mai si pun intrebarea: Cine ... mea esti matale pana la urma in afara de un scartza scartza pe hartie cum zicea Caragiale ? Ai batut vreun cui in vreo casa, ai plantat vreun pom, te-ai afirmat cu ceva pana acum? Ca vad ca nici macar ceea ce faci nu faci ca lumea. "Insasi conceptul" pare o forma gramaticala a unuia care n-a prea dat pe la scoala. Se spune "insusi conceptul". In rest, oricat l-as detesta pe Iliescu (si il detest fie si pentru ca sunt monarhist) nu pot sa constat decat ca omul si-a facut o cariera, a fost sef de stat, inca mai exista politic (din pacate) in timp ce matale esti UN NIMENI cu acces la galeata cu laturi pe care ti-o pune sefu' in mana!
Pentru a comenta acest articol va puteti loga aici.
Daca nu aveti cont va puteti inregistra aici.
Întrucât dorim ca site-ul cotidianul.ro să rămână un spaţiu al al discuţiilor civilizate, îi invităm pe cei care postează comentarii la articole să respecte următoarele reguli:
1. Să folosească un limbaj civilizat, să evite aprecierile xenofobe, antisemite sau rasiste
2. Să se refere doar la articolul la care postează
3. Să se abţină de la atacuri off topic la adresa autorilor
Nerespectarea acestor reguli va duce la şteregerea comentariilor, fără avertisment şi fără explicaţii. Abaterile repetate vor avea drept consecinţă banarea.
“Egoistul”, un spectacol în care Jean Anouilh se pare că şi-a ascuns biografia sub chipul maestrului Radu Beligan. Îl secundează Marin Moraru, Mihai Fotino, Carmen Stănescu, Lamia Beligan, Medeea Marinescu, Sanda Toma, Ileana Olteanu, Cesonia Postelnicu, Silviu Biriş. Sâmbătă, la Sala Amfiteatru a TNB.
Astăzi s-a deschis cea de-a 23-a ediţie a “Salonului Internaţional al Cărţii” de la Torino, care va dura până pe 17 mai. Sunt prezente peste 1.400 de standuri. O noutate a actualei ediţii este şi extinderea manifestării dincolo de hotarele regiunii: la Roma, Milano, Florenţa, Bologna şi Napoli. Pe lângă lansările de carte, publicul entuziast va putea asista la mese rotunde, conferinţe, dar şi la numeroasele concerte ce se vor derula în Salonul Galben de la Lingotto, precum şi în librăriile şi cafenelele din centrul oraşului.
Ploaie de bliţuri, numeroase personalităţi, în seara inaugurală. Cu “maximus, maximus” a fost primit Russell Crowe la premiera filmului “Robin Hood”, o ecranizare a legendei haiducului medieval englez, în viziunea regizorului Ridley Scott. Îi dă replica celebra Cate Blanchett în rolul Lady Marian.
Cu numai două zile înainte de deschiderea festivalului, în competiţia oficială a mai intrat o peliculă. E drept, autorul ei nu este un necunoscut. Organizatorii au admis înscrierea filmului „Route Irish” al lui Ken Loach.
Acesta a fost invitaţia clubului Fire pentru şapte tineri talentaţi care s-au duelat într-o confruntare artistică, miza fiind îndeplinirea visului oricărui folkist: o chitară electro-acustică Ibanez.
Între 21 şi 23 mai se dă adunarea amatorilor de rock, folk, funk, techno, raggae, hip-hop, house şi electro la Urziceni, într-un loc pitoresc, o pădure de 27 de hectare, la Iarmaroc Fest, eveniment ce-şi doreşte să recreeze întâlnirile duminicale de bâlci.
Noaptea europeană a muzeelor este patronată pentru a doua oară consecutiv de UNESCO. Anul acesta, sediul organizaţiei de la Paris îşi va deschide porţile în noaptea de sâmbătă spre duminică marelui public.
În 14 mai, la Festivalul Filmului de la Cannes, în secţiunea Cannes Classics, va fi prezentată capodopera lui Luchino Visconti, “Ghepardul”. Pelicula, realizată în 1963, după romanul omonim al lui Giuseppe Tomasi di Lampedusa, a fost distinsă cu Palme d’Or pentru cel mai bun film, la cea de-a 16-a ediţie de pe Croisette. Filmul va fi prezentat în avanpremieră mondială într-o versiune restaurată digital în 4K.
Celebra construcţie de 167 de metri (masa construcţiei are 113 metri, iar cupola, 47 de metri), al doilea edificiu ca înălţime din Italia, “La Molle Antonelliana”, situată în centrul istoric, simbol arhitectonic al oraşului Torino. Această construcţie, în forma cea mai paradoxală din câte pot exista, are o sală de proiecţie în care vizitatorii se pot întinde pe şezlonguri comode pentru a urmări filmele şi unde, la anumite intervale, proiecţiile se întrerup, cupola se deschide lăsându-te să urmăreşti stelele şi norii, care fug cu aceeaşi viteză ca şi imaginile fantastice ale lanternelor magice.
Protestele pensionarilor şi posibilele mari mişcări sindicale se pare că au generat unele frisoane. Drept urmare, presa “oficială” a luat atitudine. B1 şi EVZ au fost din nou în prima linie.
Ambasada Rusiei şi Centrul de Afaceri al CSI încearcă să aducă aminte că Rusia nu înseamnă doar gaze naturale, ci şi Cehov sau Mihalkov. Un prim pas este spectacolul de pe 16 mai, ora 18.00, de la Sala Tinerimea Română al ansamblului muzical căzăcesc “Jivaia Rus”. Urmează zilele culturii ruse în oraşele româneşti şi retrospective de filme după piesele lui Cehov, la 150 de ani de la naşterea autorului.
Sistemul sanitar românesc este fără îndoială şubrezit sau mai degrabă sabotat de perpetua confuzie birocratică în privinţa surselor de finanţare. Situaţia s-ar îmbunătăţi foarte simplu.
Pictoriţa Elisabeth Vigée-Le Brun, portretista Mariei Antoaneta, spunea despre Torino, în 1789, că este unul dintre cele mai spectaculoase oraşe ale Europei, unde “străzile, pieţele au o regularitate a ţesutului urban”.
Angajaţi punctuali şi un serviciu organizat după modelul nemţesc. În maximum o oră de la efectuarea apelului telefonic, orice fel de problemă legată de sistemul de electricitate este rezolvată. Aceasta este noutatea, în materie de servicii, oferită de electricienii care lucrează pentru serviciul IntervEL, un serviciu nou apărut pe piaţă.
În timp ce Mihaela Bucur de la Chemoform vorbea despre proporţia obligatorie a substanţelor chimice în apa de piscină mi-am adus aminte cum, prin 1993, unul dintre cei mai bogaţi oameni de afaceri români se căina pe marginea unui bazin. Ce dracu' are, că schimb apa tot la două-trei zile şi tot se înverzeşte. Nici omul nostru şi nici românii în general nu prea au habar ce maşinărie complicată este o piscină.
Lansat în premieră mondială toamna trecută, la Festivalul de la Roma, “Concertul” regizorului francez de origine română Radu Mihăileanu a primit cel mai mare premiu decernat în Italia, “David di Donatello”, pentru cel mai bun film european.
Îndrăgostită de scenă şi de universul provocator al personajelor pe care le interpretează, Mirela Zeţa este printre puţinii artişti care preferă în egală măsură să trăiască în lumina reflectoarelor dar şi în spatele acesteia.
Nicicând Viena nu este mai frumoasă decât primăvara, când este scăldată de mirosul pomilor în floare. Este unul dintre cele mai înverzite oraşe ale Europei.
Muzeul Liechtenstein din Viena, complet renovat, el însuşi un univers baroc, găzduieşte una dintre cele mai importante colecţii private din lume, aparţinând Prinţului Hans Adam al II-lea de Liechtenstein. Colecţia cuprinde peste 1.500 de picturi, sculpturi şi piese de mobilier, de la Renaşterea timpurie până la Romantismul austriac.
Vrem sa alcatuim un ghid cultural pe baza povestilor voastre despre ce spatii culturale ati vizitat sau la ce evenimente ati participat, asa ca va invitam sa trimiteti amintirile voastre aici. Noi le vom publica pe blogul turistilor de elita: travel.blog.cotidianul.ro, iar cele mai bune dintre ele vor aparea in editiile tiparite ale ziarului Cotidianul si vor putea castiga intreaga colectie de carti "Cele mai iubite orase".